Engelli Çocuk Hakları Odağında Uluslararası İnsan Hakları Mekanizmaları’na (UİHM) Erişim, Takip ve Savunuculuk

İyi günler,

Birlemiş Milletler İnsan Hakları Konseyi bünyesinde Evrensel Periyodik İnceleme ve Çocuk Hakları Komitesi bünyesinde Türkiye’nin değerlendirilme süreçlerinin önümüzdeki yıl başlaması öngörülmektedir. Ayrıca BM Engelli Hakları Komitesi’nin Türkiye değerlendirmesini takiben, tavsiye kararlarının sivil toplum kuruluşları tarafından izlenmesi önem taşımaktadır. Raporlamalar yanında, Çocuk Hakları Sözleşmesine Ek İhtiyari Protokol’ün 2017 yılında Türkiye açısından yürürlüğe girmesi sebebiyle Komite’ye çocuk hakları alanında bireysel başvuru yapabilmek mümkündür.

Bu bağlamda 16-17 Kasım tarihlerinde Ankara’da Engelli Çocuk Hakları Odağında Uluslararası İnsan Hakları Mekanizmaları’na (UİHM) Erişim, Takip ve Savunuculuk başlıklı bir eğitim çalıştayı gerçekleştirilecektir.
Çalıştayda, BM insan hakları mekanizmalarının işlevleri ve süreçleri, Türkiye’nin yaklaşan Evrensel Periyodik İnceleme süreci ve sivil toplum örgütlerinin rolü, BM Çocuk Hakları Komitesi’ne bireysel başvuru yolu, BM’nin farklı kuruluşlarından katılacak uzmanlar tarafından anlatılacaktır.

Çalıştayda ele alınacak konu başlıkları arasında şunlar bulunmaktadır:

• Uluslararası İnsan Hakları Mekanizmaları (UİHM)
• BM Çocuk Hakları Komitesi’ne bireysel başvuru
• Gölge Rapor Hazırlama,
• Özel Raportör mekanizmaları
• Evrensel Periyodik İnceleme(EPİM), Engelli Hakları, ve STK’ların Rolleri

 

Çalıştaya katılım için ulaşım ve konaklama Çocuğa Karşı Şiddeti Önlemek İçin Ortaklık Ağı tarafından karşılanacaktır.
Çalıştaya katılım sınırlı sayıda olacağından öncelik Engelli Çocuk Hakları Ağı (EÇHA) ve Ortaklık Ağı üyelerine verilecektir. Katılımınızı ekte yer alan başvuru formuyla beraber 1 Kasım Perşembe gününe kadar irem.kor@icc.org.tr adresine ya da 0312 290 23 66 numaralı telefona bildirmenizi rica ederiz.

Ortaklık Ağı Sekreteryası

İndir (DOCX, 16KB)

Haber ve Duyurular

Yayınlarımız

  • Çocuk Hakları Alanında Çalışan Sivil Kuruluşları İçin Kamu Denetçiliği Kurumu Başvuru Kılavuzu Yayınlandı!
  • Aileler İçin Kamu Denetçiliği Kurumu Başvuru Kılavuzu Yayınlandı!
  • Türkiye’de Çocuğa Karşı Şiddet Durum Raporu, 2017

Twitter Üye Listesi