Çocuklara Yönelik Riskli İçerik Üreten Youtubera Ödül!

Geçtiğimiz hafta Pantene – Hürriyet Gazetesi işbirliğinde Altın Kelebek Ödülleri kapsamında ilk kez en iyi youtuber kategorisinde ödül verildiğini ve bu ödülün de Enes Batur’a verildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Enes Batur’un takipçisi çok bir youtuber olmasından hareket edildiğini anlıyoruz. Ancak ürettiği videoların içeriğinin hiç dikkate alınmamasının bizi kaygılandırdığını dile getirmek isteriz. Zira, bu yaklaşım ile bir gün çocuklar bakımından çok daha tehlikeli içeriklere de ödül verilmesi riski bulunmaktadır.

Enes Batur,  takipçileri önemli ölçüde çocuklar olan bir youtuber. Oyunları anlatırken cinsiyetçi küfürlerin yanında çocuk istismarı eylemlerini de küfür olarak kullanıyor. Örnek olarak aşağıdaki videoyu dikkatinize sunuyoruz: https://www.youtube.com/watch?v=2yysFC3Y9RY

Bu örnek, hiçbir yetişkinin uzun süre seyredemediği, oyunun kendisi çocuğa yönelik şiddet olan, seslendirmesi ile bu şiddetin bir kez daha katlandığı ve tecavüz ile tehdit gibi yeni şiddet türlerinin eklendiği bir video.

Çocuk istismarını normalleştiren bu ödül nedeniyle Pantene markasını ve bağlı olduğu Procter and Gamble Markasını, Hürriyet Gazetesini ve jüri üyelerini kınadığımızı, bu hatanın düzeltilmesini ümit ettiğimizi bildirmek isteriz.