Kampanya Hazırlıkları: Çocuklara Fiziksel Cezanın Sonlandırılması için Birlikte Harekete Geçiyoruz

YÖRET Vakfı ve Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi’nin de üyesi olduğu Çocuğa Karşı Şiddeti Önlemek için Ortaklık Ağı, Uluslararası Çocuk Merkezi’nin desteğiyle Türkiye’de çocukların fiziksel/bedensel olarak cezalandırılmasını önlemek amacıyla bir kampanya başlatıyor.

Bu kampanyayı desteklemek amacıyla düzenlenen bu panel, Çocuğa Bedensel Cezalandırmayı Sonlandırmak İçin Küresel İnisiyatif’in katılımıyla gerçekleştirdi. Panel, çocuklara fiziksel cezanın yasaklanması konusunda yasal görüş ve politik çerçeve dahil birçok savunuculuk aracı sağlamayı amaçlıyor.

Bunun yanında kampanyayı desteklemek için Ağın üyelerinden YÖRET Vakfı, Uluslararası Çocuk Merkezi işbirliği ile, TCK’da yer alan yetişkinlere disiplin hakkını çocuk hakları bakımından tartışmak üzere bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi. Yuvarlak masa toplantısında şu sorular irdelendi: Fiziksel ceza neden yasaklanmalı? Dünyadaki durum ne? Fiziksel cezayı ilk yasaklayan ülke İsveç’te bu yasak neleri değiştirdi?

Yuvarlak masa toplantısı, Çocuğa Bedensel Cezalandırmayı Sonlandırmak için Küresel İnisiyatif Koordinatörü ve Çocuk Ombudsmanları Avrupa Ağı onursal danışmanı Peter Newell ile Stockholm Üniversitesi Hukuk Fakültesi Çocuk Hakları Merkezi’nden Doç. Dr. Pernilla Leviner katılımıyla gerçekleşti. Avrupa Konseyi daimi Temsilcisi, eski AİHM yargıcı ve TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Rıza Türmen de hukuki görüş ve önerilerini paylaşmak için bizlerle oldu.

Fiziksel cezanın yasaklanması için bir yol haritası hazırlamayı amaçladığımız bu toplantı çıktıları Çocuğa Karşı Şiddeti Önlemek için Ortaklık Ağı’nın fiziksel cezanın yasaklanması için başlatacağı kampanyaya destek sağlamak amacıyla gerçekleşti.

İki toplantı da ilk defa geçen sene gerçekleşen GENÇ SESLER projesi kapsamında İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, İsveç Enstitüsü, İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi (ÇOÇA) ve Yüksek Öğrenimde Rehberliği Tanıtma ve Rehber Yetiştirme Vakfı (YÖRET) ile yapılan işbirliği ile desteklendi.

Genç Sesler ile ilgili daha fazla bilgi için: GENÇ SESLER


7 Aralık 2015 Yuvarlak Masa Toplantısı ve 8 Aralık 2015 Panel Bilgi Notları ve Sunumları

Cocuk-Danisma-Grubu-uyelerinden.docx

Peter-handout-7Dec15-round-table-TR (1).pdf

Peter-handout-8-Dec-Panel-TR.pdf

GI-Dec2015-corporal-TR (1).pdf

TR-Pernilla-Leviner-26-november-SI (1).pdf

yasa-degisiklik-onerisi.docx


Çocuklara Fiziksel Cezanın Sonlandırılması ile ilgili Temel Okuma Materyalleri

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi Genel Yorum 8: Çocukların fiziksel cezalardan veya cezalandırmanın zalimce veya aşağılayıcı diğer biçimlerinden korunma hakkı

BMCHK-Genel-Yorum-8-Fiziksel-Ceza-Yasagi-1 (1).pdf


Çocuklara yönelik fiziksel ceza uygulamasının ortadan kaldırılması: Sorular ve Yanıtlar

CorporalPunishmentTurcQ-R-final-revised-r (1).pdf


Kayıt dışı! Çocuklara yönelik fiziksel ceza uygulamasının ortadan kaldırılmasına ilişkin yasal reform hakkında Avrupa parlamentoları için bir rehber

AK_Cocuk_Kayitdisi (1).pdf


Araştırmalar

Türkiye’nin de içinde yer aldığı dört ülkede ebeveynlerin çocuklarına fiziksel cezalandırmayı kullanması araştırması (İngilizce)

Parental Use of Corporal Punishment in Europe: Intersection between Public Health and Policy

Evidence-public-health-Plos1 (1).pdf